Hudebně-botanické praktikum 3. ročníku

Hned nazítří od prvního školního dne třída třeťáků vyrazila autobusem s batohy do Jizerských hor. Na chatě na kraji Staré vsi u Vysokého nedaleko rozkvetlých luk jsme měli strávit následujících deset dní převážně zpěvem a botanikou. Roubenka stála na svahu spolu s několika dalšími chalupami. Poté, co jsme se usídlili v pokojích na spaní – část spolužáků v menších pokojích, zbytek v jedné velké noclehárně – nás čekal náš první sbor a po večeři první botanické vyprávění. Pan učitel Ševčík vyprávěl o švédském botanikovi Carlu von Linném, který přiřadil mnoha rostlinným druhům jméno a kategorii. Také jsme se dozvěděli, jaké úkoly nás čekají.

Druhý den ráno jsme zahájili procházkou skrz posekané strniště na louku. V zástupu jsme chodili po vysoké trávě s očima upřenýma na zem. Jelikož se blížil konec léta, mnohé rostliny již byly odkvetlé. Stále jich však rostlo více jak padesát druhů. Dopoledne a odpoledne jsme byli rozdělení po sborových hlasech. Dva sborové hlasy cvičily s panem Vosáhlem skladby, které budou součást repertoáru třeťáckého koncertu konajícího se 26. 9. 2023 v kostele Panny Marie Vítězné. I když jsme nezpívali, hlavou nám zněla Glagolská mše, Tantum Ergo či Ecce Sacerdos… Druhá skupina se mezitím věnovala individuálním úkolům. Zprvu zakreslovala vybrané exempláře rostlin, ze kterých nakonec vznikl obrázkový herbář.

Tři hodiny zpívání za den a neustálé opakování jmen a čeledí nám brzo unavily nejen hlasivky, proto jsme se vydali v neděli na výlet do Vysokého nad Jizerou. Zde v místní restauraci na nás čekaly borůvkové knedlíky. Následně jsme se rozdělili – někdo se vrátil stejnou cestou zpět na chalupu, někdo se vracel oklikou přes rozhlednu a někdo to vzal přes přírodní koupaliště.

Poslední dny byly dramatické – přestala fungovat voda, takže hrozil předčasný odjezd, Naštěstí studnař vyměnil prasklou trubku a voda opět tekla. Ten samý večer nás dvakrát (nezávisle na sobě) navštívila sanitka, ale zlomenou klíční kost i gastritidu úspěšně ošetřil tým jilemnické nemocnice. Ve středu dopoledne se konal vrchol našeho botanického zkoumání – poznávačka. Rozdělili jsme se do dvou skupin – dárci a obdarovaní. Zatímco obdarovávaní čekali na chatě, skupina dárců vyrazila na louku natrhat esteticky pěknou rostlinu skládající se z alespoň deseti rostlinných druhů dle zadání. Každou květinu pak museli pojmenovat rodovým i druhovým jménem a čeledí. Následně dárci darovali květiny obdarovávaným a ti též pojmenovali všechny rostliny. Dvacet jedna lidí správně uhodlo všech deset květin! Příští den jsme se vrátili do Prahy – někdo s rýmou, jiný unavený ze zpěvu a botaniky. Někdo z výjezdu měl skvělý pocit, někdo méně. Já osobně jsem si ho docela užila a jsem zvědavá na další. Doufám však, že už bude bez větších problémů…

Barbora Mikovcová

Video z výjezdu od Josefy Houdkové je ke shlédnutí zde.