Volitená maturita z eurytmie

V roce 2013/2014 na seznam předmětů v rámci školní maturity přibyl nový předmět – eurytmie. Složit maturitní zkoušku z eurytmie se hned v tomto školním roce odhodlalo 12 studentů čtvrtého ročníku.

Jak maturita z eurytmie vypadá?

Pro úspěšné složení maturitní zkoušky z eurytmie je potřeba obstát v obou jejích částech: teoretické i umělecké.

Příprava na teoretickou část maturity probíhala v průběhu celého školního roku formou maturitního semináře, který studenti navštěvovali jednou týdně. V rámci něho probírali 20 vybraných témat z eurytmie a 20 z hudební teorie a poetiky.

Při ústní – teoretické maturitní zkoušce bude pak mluvit každý student k jedné otázce, která bude obsahovat obě části (tzn. bude mít formu eurytmie/hudební teorie nebo eurytmie/poetika).

Na uměleckou část maturity se studenti připravovali taky celý školní rok. Navštěvovali eurytmický kroužek, na kterém se cvičili v tónové eurytmii. Pracovalo se zejména na skladbě Sonáta c moll od Jonáše Starého.

Od ledna k této skupinové umělecké práci přibyla i eurytmická práce studentů na maturitních sólech a duetech. Na vybraných textech a skladbách se pokoušeli pracovat tak, aby v jejich převedení do eurytmického pohybu uplatnili všechny eurytmické dovednosti a témata, které si za 4 roky studia osvojili.

Vrcholem přípravy na uměleckou část maturity má být závěrečné maturitní vystoupení studentů, které se uskuteční dne 24. 4. 2014 o 19.30 ve velkém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze.

Okruhy témat z eurytmie, poetiky a hudební teorie

Eurytmie

1. Vznik a vývoj eurytmie
  2. Eurytmie a taneční umění