Ve dnech 27.-29.5. nás navštíví Dr. Bettina Braunert, třídní učitelka z Berlína a Dr. Hans Gilck, učitel zeměpisu, biologie, chemie a deskriptivní geometrie z Prienu a cestovatel zaměřený na Afriku. Program najdete zde.

Paní Braunert je zkušenou třídní učitelkou, uvede nás do obtížného řemesla třídního učitele na druhém stupni, poví nám o tom, jak strukturovat hlavní vyučování, jak v hlavním vyučování využívat hudbu a jiné umělecké elementy.

Dále se podíváme se na to, jak na druhém a třetím stupni waldorfské školy učební plán zeměpisu postupně rozvíjí prostorové vědomí o světě. S tím souvisí i deskriptivní geometrie, kterou si procvičíme s panem Gilckem. Ten nám též nastíní problematiku praktik na střední škole.

Zde je příspěvek ke kulatému stolku (Taťána Maťová: Práce s vnějším světem)

Zde si můžete stáhnout epochový sešit paní Braunert k epoše perspektivy v sedmé třídě.

Zde si můžete stáhnout některé materiály pan Gilcka k deskriptivní geometrii.

Ke stažení je též přepis proslovené pozvánky pana Gilcka, nazvané Smysl výuky zeměpisu na ZŠ a SŠ.

V němčině byly napsány asi 4 knihy pojednávající o zeměpisu na střední škole, můžete nahlédnout do knihy pana Göpferta nebo pana Schmutze. Zde můžete vidět krásné ručně malované mapy k fyzickému zeměpisu od pana Descheppera. Eva Flachowsky, vyučující na waldorfském lyceu v Praze, podrobněji popsala epochu zeměpisu v desáté třídě.